لوله های قطور فولادی

لوله های قطور معمولا به لوله هایی با قطر خارجی بیش از 20 اینچ (500 میلی متر) گفته میشود که در مصارف پروژه های زیر بنایی بکار می روند.اغلب این لوله ها از ورق با روش جوشکاری ساخته می شوند.

روش های ساخت لوله:

روشهای ساخت لوله به دو دسته تقسیم شده است:

1. لوله های بدون درز
2. لوله های درزدار

.1 لوله های بدون درز: این نوع لوله ها از قطر خارجی کوچک و دقت بالا، کیفیت خوب و کارایی مناسب و ایمن برخوردار می باشند و از نظر جنس شامل لوله های فولادی متداول، لوله های آلیاژی،لوله های استنلس استیل و ... بوده و اساسا به روش های زیر تولید می گردند.

الف- تولید لوله از بیلت:در این حالت شمش مبنای تولید لوله پس از گرم شدن تا درجه حرارت تعریف شده در قالب مربوطه قرار گرفته و یک سنبه از مرکز ان شیک می گردد تا لوله مورد نظر حاصل شود. پس از تولید این نوع لوله ها در کوره های مخصوص ،تحت عملیات حرارتی و تنش گیری قرار می گیرند.
ب-تولید لوله بصورت ریخته گری گریز از مرکز: در این روش ذوب، لوله در مجموعه گریز از مرکز ریخته شد و پس از شکل گیری، از قالب مربوطه تخلیه می گردد.

.2 لوله های درزدار:این لوله ها که از اقطار کوچک تا بزرگ تولید می گردند، استفاده از ورق و فرم دهی و جوشکاری تولید میشوند و بر اساس نوع جوشکاری به دو دسته ی، با استفاده از فلز پر کننده و بدون استفاده از فلز پر کننده تقسیم می شوند. ولی براساس فرآیند شکل دهی به روش های زیر تقسیم می شوند.

الف-روش فرم دهی در استندهای غلطکی گرد: در این روش کلاف(Coil) پس از باز شدن از استندهای متعدد گذشته و در هر مرحله درصدی از فرم نهایی را می گیرد.پس از مرحله فرم نهایی لوله بروش جوش مقاومتی، جوشکاری شده و لوله نهایی حاصل می گردد.در این روش لوله از قطرهای بسیار کم مثل "2/1 تا حداکثر "24 تولید می گردد.

ب-روش فرم دهی سه غلطکی:در این روش از ورق بصورت صفحه ای (Sheet) استفاده شده و در دستگاه نورد سه غلطکی ،ان را بصورت لوله درآورده و درز جوش بصورت (Tack weld) و بطور پیوسته و با روش GMAW جوش داده می شود، که این جوش پاس ریشه را تشکیل می دهد.در مراحل بعدی، درز جوش داخل و خارج بوسیله دستگاه جوش زیر پودری(SA.W) پر شده و سپس با استفاده از مجموعه (ٍExpander) شکل و قطر لوله کامل می گردد.

ج-روش فرم دهی U&O: در این روش نیز ورق بصورت (Sheet) استفاده شده، ابتدا ورق در پرس U به شکل U درآمده و سپس در پرس O بصورت لوله درمی آید. سایر راه حل شامل Tack weld و جوشکاری از داخل و خارج وExpander مشابه روش سه غلطکی است.


د-روش فرم دهی Jco: در این روش ورق (Sheet) در پرس فرم دهی بصورت مرحله به مرحله شکل دهی شده و تبدیل به لوله می شود.سایر مراحل شامل Tack weld و جوشکاری از داخل و خارج و Expander به روش سه غلطکی می باشد، در چهار روش فوق ورق با عرض تعریف شده وارد سیستم فرم دهی می گردد که عرض مذکور بر اساس قطر لوله تعیین می شود. و در روش ب ، ج ، د ورق به طول معمولا 12 متری تامین می گردد.

ه-روش فرم دهی اسپیرال: در این روش ورق با گذشتن از یکسری غلطک ها با درزی حلزونی (اسپیرال) شکل لوله در خواهد آمد. برخلاف لوله درز مستقیم که قطر لوله بستگی به پهنای ورق دارد، قطر لوله با تغییر زاویه تغذیه اولیه ورق تغییر خواهد نمود. با تغییر زاویه تغذیه، لوله باقطر های مختلف تولید می شود. در حالی که در روش درز مستقیم باید کل قالبهای خط تعویض شوند. از این رو در روش اسپیرال ، لوله با قطرهای مختلف را می توان با هزینه کمتری نسبت به درز مستقیم تولید کرد.

لوله های اسپیرال با دو روش یک مرحله ای و دو مرحله ای تولید می گردند.

لوله اسپیرال یک مرحله ای

متداول ترین روش تولید لوله در جهان و شکل اولیه تولید لوله اسپیرال است. مراحل تولید در این روش عبارتند از آماده سازی ورق،شکل دهی جوشکاری زیر پودری داخل و خارج.

در مرحله آماده سازی ورق، سر ورق ها به یکدیگر جوش داده می شوند و لبه ورق پخ زده شده و صاف می شود.اگر عملیات شکل دهی را کامل انجام دهند باید لبه ورق پیش خم شود تا از ایجاد برامدگی های غیر قابل پرس جلوگیری گردد.برای جوشکاری درز اسپیرال ، ابتدا درز داخل در موقعیت ساعت 6 توسط دستگاه جوش زیر پودری جوش داده خواهد شد.پاس خارجی نیز در موقعیت ساعت 12 جوش داده خواهد شد.پس از جوشکاری لوله برش خورده و به مراحل بعدی منتقل می شود. سرعت تولید در این روش بر اساس سرعت جوشکاری زیر پودری در حدود 1 الی 2.5 متر در دقیقه است و گاهی تا 3 متر در دقیقه هم می رسد. از انجا که سرعت جوشکاری زیر پودری محدود است، سرعت تولید در این روش کند است.

لوله اسپیرال دو مرحله ای

در این روش در حین شکل دهی ورق ، درز بوسیله GMAW جوشکاری می شود. این جوش پاس ریشه را تشکیل می دهد. در مرحله بعدی ، درز داخل و خارج با جوش زیر پودری پر می شود.

در روش دو مرحله ای علاوه بر راندمان تولید بالا ( به دلیل شکل دهی سریع) یک مزیت تکنیکی به لحاظ جدا بودن مرحله شکل دهی در حین شکل دهی پای ریشه به روش GMAW جوش داده می شود.سرعت این دستگاه با سیستم گازی محافظ گاز کربنیک در حدود 12 متر در دقیقه است. این جوش در موقعیت ساعت 6 ایجاد می شود.